20 Temmuz 2009 Pazartesi

Amacım kimseyi kırmak değil ancak...

Haber1903 adlı sitede yazarlık yapan Fatih Kaya'nın son iki yazısı beni gerçekten güldürmüş, güldürmekle kalmayıp düşünmüştür. Yıllardır söylenen güldürecekken aynı zamanda düşüncüreceksin sözünü gerçekleştirmiştir bu arkadaşımızın yazdığı yazılar..

İlk okuduğum yazısı "Varoş Kartallar" adı ile yazılmıştı. Yazısında Turgay Demir'in "Saraylı Kartallar" yazısına atıfta bulunarak “Saraylı olamadık belki ama Kuruçeşme’de varoş olmaktan gurur duyuyoruz” diyordu. Varoş olmak halkan olmaktır buna diyecek bir sözüm ancak aklıma takılan birkaç soru var. Kuruçeşme Arena'yı elit kesim olarak görürsek ve biz kendimizi varoş sayarsak orada nasıl eğlenebiliriz ki? Çünkü her zaman için elit kesimin eğlencesi varoş kesimden farklıdır ve birbirine uymaz.. İkinci soru ise madem biz varoşuz ve bununla gurur duyuyoruz niye elit kesimin eğlence düzenlediği yerlerde biz şampiyonluk kutluyoruz? Bu sorular aklımda cevap bekleyen sorular..

İkinci yazısını ise daha demin okudum ve gerçekten ne uğruna yazdığını çok merak ettim... Yazısının başlığı DEMİRÖREN DÜŞMANLIĞI. Yazısında Demirören dönemi ile Aziz Yıldırım dönemini karşılaştırmış. Demirören'in 1 lig şampiyonluğu, 3 Türkiye Kupası, 1 Süper Kupa, 1 ŞL'ye giriş hakkı kazanmış (burada hatayı düzeltiyorum Demirören 1 değil 2 kere girmiştir. İlki 2007-2008'de ikincisi ise bu sene olacaktır) ayrıca Demirören transfere 70 milyon € harcamış. Aziz Yıldırım ise 2 lig Şampiyonluğu, 1 Süper Kupa Şampiyonluğu, 3 ŞL'ye giriş hakkı kazanmış ve transfere 90 milyon € harcamış. Arkadaşımızın mantığına göre Demirören'in harcadığı 70 milyon €'nun haber olması sacmaymış çünkü Aziz Yıldırım 90 milyon € harcamış.

Bir tarafta bir başkan 3 kez ŞL oynamış (birinde çeyrek final), 2 lig şampiyonluğu yaşatmış taraftarına ve 90 milyon € harcamış ve kadrosuna Anelka, Alex, Lugano, Kezman, Roberto Carlos gibi yıldız isimleri katmış (son 5 sene dediğin için 2004-2009 arası aldım), diğer taraftan Demirören sadece 1 kere lig şampiyonluğu kazanmış 1 kere ŞL'de oynamış (ikincisini bu sene oynayacak) ve transfere 70 milyon € harcamış, 2004'ten beri kadrosuna Carew, Ailton, Kleberson, Delgado, Ricardinho gibi yıldızları katmıştır. Yapılan bu yıldız(!) transferlerinden sadece Carew ve Ricardinho yıldız olarak görülebilir. Zaten bu oyunculardan Carew'den başka takımak katkı sağlayan olmamıştır ve takımda bugün sadece Delgado kalmıştır. Eğer hatalı transfer konusuna girersek her iki takımında olmuştur. Ancak buradada Demirören'in boşa harcadığı para hiçe sayılmayacak kadar yüksek.


Harcanan paralar ve elde edilen başarılara bakarsak sencede Fenerbahçe Beşiktaş'tan daha iyi değil mi? Sonuçta Aziz Yıldırım 90 milyon € harcamış ancak karşılığında 3 kez ŞL'de (oynamış birinde çeyrek final) 2 kez lig şampiyonu olmuştur. Demirören ise 70 milyon € harcamış 1 kere lig şampiyonu olmuş ve 1 kere ŞL'de oynamıştır (ikincisi bu sene olacak). Ayrıca Demirören Beşiktaşlılara yakışmayacak tavırlar sergilemiş, tarihinin en kötü Avrupa maçlarını çıkarmıştır. Ve sen bu başkana başarılı diyebiliyorsun! Tam başarılı diyemiyorsunda, başarıları ile başarısızlıkları örtüşüyor diyorsun.

Demirören'in başarısızlığını göremeyecek kadar fanatik olunabilir mi? Sen yazdığın yazının sonunda insanlara at gözlüklerini çıkarmalarını söylemişsin ancak bir köşe yazarı olarak sanırım seninde at gözlüklerini çıkarman gerekiyor....

Ancak yiğidi öldür hakkını ver demişler Demirören Düşmanlığı yazısının ikinci bölümünde basının Beşiktaş düşmanlığı yer almış burada yazılanlara sonuna kadar katılıyorum. Ve eklemek istiyorum Aziz Yıldırım'ın basının üstündeki etkisi zaten gün geçtikçe ortaya daha fazla çıkıyor. 90 Dakika'nın kaldırılmasında bile Aziz Yıldırım'ın etkisi olduğu konuşuluyor....

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder