15 Ekim 2009 Perşembe

FM 2010 Demo - Kısa İnceleme

Yaklaşık iki saat önce Hollanda'da yaşayan abim haber verdi FM 2010 demosu çıktı diye. Hemen siteye girip oyunu indirdim. Hemen belirteyim iki farklı demo yayında şuan biri Vanilla diğer Strawberry.. Aralarında ki fark. Strawberry'de demoyu torrent yada steamden indirmek zorundasınız ancak Türkiye'de ligide dahil olmak üzere birçok ligde demoyu oynayabiliyorsunuz. Vanilla'da ise sadece Büyük Britanya liglerinden takım secebiliyorsunuz. Demo olduğu için Man. Utd ile başlasamda sorun olmaz diye düşündüm...Oyuna ilk başladığınızda ilk farkına vardığınız şey sağ yada solda olan menü barlarının artık yukarıda olması. Alışması biraz zaman alıyor ancak alıştıkdan sonra gerçekten kullanışlı olduğunu anlıyorsunuz.. İndirdiğim demo Vanilla olduğu için sadece Light skin ile var ancak diğer demoda Dark skinde secilebiliyor(muş).

Oyunda ki bir diğer yenilik ise taktik ekranında olmuş. FM ilk taktik atılımını 2009'da yapmış ve sağa sola olan taktik oklarını kaldırmış onun yerine sadece ileri ve geri ok yapabiliyorduk. Artık ok ile uğraşmıyoruz SiGAMES ok olayını kökünden çözmüş onun yerine oyuncuların mevkiilerine tıklayarak onlara oyun içinde nasıl oynacaklarını belirtiyoruz. Buna görede birçok secenek mevcut. Özellikle kanat ve orta sahanın ortası secenekler bir hayli fazla.. Team instruction kısmında ise bir kaç yenilik var. İlki oyun mentalitesi iki farkı sekile ayrılmış durumda; Philosophy ve Starting Strategy. Philosophy, takımınızın maça başlama felsefesini ayarliyabiliyorsunuz. Starting Strategy, ise maça nasıl başlayacağını belirliyorsunuz... Bir yenilikde Roaming olayı; ileride oynayan adamlarını sürekli yer değiştirerek oynuyor...


Geçen sene yapılan 3D devrimi bu sene geliştirilerek sürdürülmüş. 3D'ye eklenen taraftar ve tribünler maça ayrı hava katıyor ayrıca geliştirilmiş görüntü ve sideline kameraları ile çok daha gerçekci bir şekilde maç izleyebiliyorsunuz... Ayrıca bir yenilikte maç motoruna eklenmiş. İlki oyuncularınıza saha kenarından taktik verebiliyorsunuz, ayağa pas, ileride topa bas gibi - aşağıdaki fotoğrafta hepsini görebilirsiniz- .
Uzun lafın kısası Sigames yine bizi uykusuz bırakıcak bir oyun yapmış... FM 2010 çıktıkdan sonra kimsenin dönüp CM 2010'a bakacağını sanmıyorum... Oyunun çıkış tarihin hatırlatmakda yarar var... 30 Ekim 2009!!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder