22 Şubat 2010 Pazartesi

Yakışmadı... Yakışmayacak...


Derbi hakkında birşey yazmayacağım bana sorarsanız maçın hakkı beraberlikti öylede bitti... Kapalı üst tribünü bu sezon ki en kötü maçını çıkarttı sette kim vardı bilmiyorum ancak ikinci yarıda gık çıkartamadı kapalı tribünden. Demek ki o sete çıkan herkes o grubu bağırtıramıyormuş.. Maçtan sonra yaşanan Galatasaray tribünü ile karşılıklı atışma sırasında "...pu cocugu Ali Sami Yen" ve "...pu cocuğu Metin Oktay" tezahüratları Beşiktaş tribününe yakışmadı.

Futbolun bazı değerleri vardır ki herkes tarafından saygı duyulması gerekir. Mesela bu değerler rakip takımlar için önemli olan isimlere saygı duymaktır nasıl ki Galatasaray tribünü baba hakkı'ya şeref bey'e süleyman seba'ya küfür etmiyor ve saygı duyuyorsa, Beşiktaş tribünüde aynı şeyi göstermeli diye düşünüyorum. Sezonun ilk yarısında Ali Sami Yen'de ki maçtada Beşiktaş tribünü Ali Sami Yen'e küfüretmişti.

Yine bu değerlere bir örnek vermek gerekirse; 4-3 biten Fenerbahçe maçında Fenerbahçe tribünleri yapmıştı. Rıza Çalımbay için açılan "rıza efendi 2 ekmek 1 süt" pankartı sadece Beşiktaşlıların değil bütün futbol severlerin tepki gösterdiği bir pankart olmuştu çünkü Rıza Çalımbay'ın nereden geldiğinin kimse için bir önemi yok, insanlar için tek önemli olan şey Türk futboluna ne kattığıdır.. Onun için bu tarz değerlerin takımları olmamalıdır herkes tarafından benimsenmelidir.

Bütün takım taraftarları birbirine küfüreder, tribünlerinin en iyisi olduğunu iddia, karşılıklı küfür içeren besteler yapar ancak iş futbolu futbol yapan değerlere küfüre geldiğinde o küfürü kim ediyorsa birşeyleri anlayamadıktan sonra varsın o tribün en iyisi olsun..

Tribünde küfüre yada küfürlü bestelere karşı değilim hatta sürekli yaratılmaya çalışan "küfürsüz tribün" muhabbetine en başta karşı çıkanlardanım ancak dediğim gibi futbolu futbol yapan değerlere küfür edilmesine bir anlam veremiyorum.. Özellikle bunu yapan eski futbolcularına çok bağlı olan Beşiktaş tribünü olunca oturup bir daha düşünüyorum neden böyle yapılıyor diye... Cevap bulamıyorum...

1 yorum:

  1. Bitiş düdüğünden hemen sonra çıktığım için atışmalardan haberdar değilim ama ilk maçtaki Ali Sami Yen'e edilen küfürler beni de son derece rahatsız etmişti. Dün Metin Oktay'a bile küfür ediliyorsa ayıp kere ayıp!

    Bu arada maç öncesi futbolcular ısınırken Arda'nın kız arkadaşına da küfürlü tezahüratlar yapılması son derece çirkindi.

    YanıtlaSil