4 Temmuz 2010 Pazar

Gaz ile bir yere kadar ..


Arjantin'in turnuva başından beri oynadığı oyunu görüpte Almanya'yı elebileceğini düşünen var mıydı? Bilmiyorum.. Bireysel yetenek olarak Arjantin takımı gerçekten çok iyi; Tevez, Higuain, Agüero, Milito, Maxi Rodriguez ve tabii ki Messi... Ancak bu oyuncuların başında ne yaptığını bilmeyen biri var, Maradona. Maçlardan önce "her topu Messi'ye atın o bilir ne yapacağını" diyerek takımını maça çıkarttığını düşünüyorum.

Arjantin hucuma çıkarken defans ve orta saha ne yapacağını bilmez bir şekilde her topu bir şekilde Messi ile buluşturuyor, Messi'de ona biçilen Maradona görevi ile elinden geldiğince takımı ileride tutmaya çalışıyor. Orta sahada Di Maria, Maxi Rodriguez gibi isimlerle çok yönlü hucuma çıkmak yerine tek adam üstünden hucum etmek Maradona’nın daha az düşünmesine ve insanlara daha fazla Messi izlemelerine olanak sağlarken Arjantin takımında hucumların cılız ve bireysel yeteneğe dayalı olmasına neden oluyor.

Hucumu bireysel yetenek üzerinden kör topal yürüten Maradona'nın Arjantin'inde en zayıf halka olarak orta saha göze çarpıyor. Orta sahada oyunu çift yönle oynayamayan Di Maria ve Maxi Rodriguez’e yer vermesi, topa zamanında basmamaları ve geriye hızlı dönememeleri verdikleri boşluklar Almanya’nın ekmeğine yağ sürdü.. Di Maria ve Maxi Rodriguez geriye geriye dönemeyince top kayıplarında orta sahada topa basabilecek tek isim kalmasına neden oluyor; Mascherano. Hızlı oyunculardan kurulu olan Almanya orta sahası ile tek başına mücadele etmek zorunda kaldı.

Orta saha bu kadar boşken defansa kızmak ne kadar doğru? Rakip Almanya ve çok hızlı bir şekilde hucuma çıkabiliyorlar, onların durdurulması gereken yer orta saha hatta kendi sahalarıyken tek biri isimle onları karşılamaya çalışıp arkasından savunmaya kızmak çok doğru bir davranış olmasa gerek..
Öyle yada böyle Arjantin Maradona’nın gazıyla çeyrek finale kadar geldi belki Maradona gaz vermek yerine biraz taktik verseydi takıma dün maçı 4-0 bir skorla kaybetmek yerine daha başa baş bir oyun sergileyebilirlerdi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder