22 Eylül 2010 Çarşamba

Schuster = Sistem

"Bir hoca maç maç düşünmüyorsa benim için büyük hoca değildir." Sergen Yalçın

NTVSpor'da Schuster'e etti bu lafı Sergen. Schuster maç maç düşünmediği için büyük hoca değilmiş. Adama "OHA!" derler be Sergen. Avrupa'da kaç tane hoca var hala maç maç düşünerek taktik yapan? Sistem denilen şey her maç değişirse nasıl bir takım nasıl sisteme oturabilir? Ayrıca dün tutturmuş Beşiktaş böyle oynamaz böyle oynarsa çok gol yermiş çünkü defansı ileride duruyormuş Fenerbahçe'de Beşiktaş karşısında çok pozisyon bulmuşmuş falanmış filan... Büyük takımlar her türlü gol atarmış ancak gol yerlerse o gölü çıkaramazlarmış.

Sene 2010 oldu artık takımlar taktiklere göre değil sistemlere göre top oynuyorlar. Yani A takımı bir maça 4-1-2-1-2 çıkarken diğer maça 4-4-2 olarak çıkmıyor (çıkan takımlar elbette var mesela Anadolu kulupleri) ancak büyük takımlara baktığımız zaman teknik adamlarının takımlara oynatmaya çalıştığı belli bir sistem var. Bir takıma sistem oturtmak o kadar kolay bir iş değil öncelikle elde ki oyuncuların o sisteme uygun olup olmadığı, sisteme uyum sağlama süreli birçok kulup için sancılı geçer. Bu geçen sürenin sonunda sistem öyle yada böyle takıma oturur, başarı gelir yada gelmez ancak sistem bir takımın karakteridir.

Yıllarca Anadolu kuluplerinin karaktersiz futbolundan yakınmadık mı? Neden İnönü'ye gelen her Anadolu kulubu 11 kişi kapanıyordu? Bunu tartışmadık mı? İşte bunun nedeni takımların bir sistemi olmamasıydı. Onun için demiyor muyuz Hikmet Karaman, Erdoğan Arıca ve diğer Anadolu kuluplerini 10'ar kez çalıştırmış hocalar büyük hoca değil, futbol katilidir diye. Peki neden takımlara sistem kurmaya çalışan hocaları eleştiriyoruz? Her takım bu zorlu süreçten geçmiştir, geçiyordur yada gececektir.

Bu bağlamda düşünürsek, Schuster'e maç maç düşünmüyor kötü hoca demek kadar abes bir şey yoktur. Schuster sistem adımıdır tıpkı Guardiola, Spaletti gibi.. Kendi kafasında oynatmak istediği futbol ile sahaya çıkar. Onun için takımın malubiyeti önemli değildir. Her maç sistem biraz daha oturacaktır takıma o bunun bilincindedir. Yoksa Kayserispor'a karşı hucum oyna dön İBB'ye savunma yap gibi günlük maç taktikleri uygulamaz. Ayağa pas, kanatlardan sürekli bindirmeler ve en çok eleştirilen savunmanın orta saha çizgisinde olması kısaca hucum futboludur Schuster'in sistemi. Bugüne kadar hangi takım bu kadar cesur top oynamış bu ligte? Kaç tane takım Fenerbahçe'ye Saraçoğlu'nda 65 dakika top göstermemiştir?

Derbide yaşanan 25-45 dakikalarının suçlusu Schuster midir yoksa Hakan Arıkan mı? 25 dakika rakibe top göstermeyen bir Beşiktaş varken sahada boşu boşuna rakibin öne geçmesini sağlayan ve moral bulmasına yardımcı olan kişi Schuster midir? O mu eğitmiştir Hakan Arıkan'ı? Verilen pozisyonların tek nedeni golden sonra Beşiktaş orta sahası çözülmüş ve Fenerbahçe'ye istediği boşlukları vermiş olmasıdır. Kaldı ki buda derbiler için normal bir süreçtir. Her derbide öne geçen takım kazandığı moral ile oyunu rakibin üstüne yıkabilecek kapasiteye gelir. Ya devre arasında ya da oyunun ilerleyen dakikalarında oyun tekrardan dengelenir. Schuster'in sisteminin bir sucu yoktur. Zaten sistemin bir sucu olmadığını ikinci yarıda 45 dakika boyunca Fenerbahçe'yi kendi sahasına hapsederek oynanılan oyunda göstermiştir.

Yine Sergen mantığına dönecek olursak, büyük takımların bazı maçları 1-0 kazanması gerektiğini ve Beşiktaş'ın kolay kolay 1-0 maç kazanamayacağını söylemiştir. İyi de 1-0 maç kazanmak isteyen kim?

Sergen'in anlamadığı nokta işte burasıdır. Sistem takımları eğer ki hucum futbolu oynuyorsa 1-0 öne geçmiş olmaları maçı öyle bitireceklerdi anlamına gelmez. Sistem 90 dakika boyunca devam eder, gol isterse 1. dakikada isterse 60. dakikada gelsin takım oyun disiplininden ve sistemden çıkmaz. Schuster'in bütün sene boyunca 1-0 öne geçtikten sonra skoru korumak için hamle yaptığını görmeyeceğiz. Bu Porto deplasmanında da Galatasaray deplasmanında da aynı olacak. Beşiktaş şuan Schuster'in takıma uyum sürecini yaşamıyor. Beşiktaş şuan takımın Schuster'e uyum süreceini yaşıyor. Evet sıkıntılı, sancılı bir dönem ancak zamanla herşeyin daha iyi olduğunu göreceğiz. Zamanla oturmuş bir sistemin her maç "acaba bu maçta ne yapacağız?" "nasıl oynayacağız?" düşüncesinden çok daha iyi olduğunu göreceğiz. Maçlar kazanılır kaybedilir orası önemli değil önemli olan karakter kazanmaktır...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder