25 Eylül 2010 Cumartesi

Taraftarın hakkını kim alabilir?


Dün ÇARŞI'nın sitesinde yer alan açıklama. "Hiçbir futbolcumuz ıslıklanmayacak yada yuhalanmayacakmış." bunun nereden çıktığını herkes çok iyi biliyor. Geçen sezon takıma büyük umutlarla gelen yıllık 3.5 milyon € alarak Beşiktaş Cocuğu(!) olduğuna ikna olduğumuz Nihat Kahveci'nin, geçtiğimiz hafta Fenerbahçe maçında ki silik performansından sonra herkesin sabır sınırına aşmasına neden oluşuydu.

Açıklamada yuhalamanın herhangi bir eleştirisel yapısı olmadığından bahsediliyor. Zaten yuhalamak eleştirilsel bir davranış değildir, yuhalamak ortaya konan performansa tepkidir. Ve bu taraftarın en doğal hakkıdır çünkü taraftar oraya binbir zorlukta gelmiş, tek istedikleri şey takımın başarısı olan insanlara karşılık, yıllık trilyonlar kazanan ve tek yapacakları şey futbol oynamak olan futbolcuların umursamaz tavırlara bürünmüş olmalarına ve kötü performanslarını yıllarca devam ettirmesine, tepki gösteriliyordur, haketmeyen kişi tepkiye maruz kalmaz.

Beşiktaş Cocuğum diyen Nihat o formanın hakkını vemezken Alman Ernst, Zapo, Bobo o formanın hakkını fazlasıyla vermektedir. Yıllardır yabancı oyuncuların iyi oynamamasından yakınan bizler kendi içimizden çıkmış birine sahip çıkmak yerine eğer tepki gösteriyorsak bir nedeni vardır. Nihat toparlanır yada toparlanmaz kendi bileceği iştir ama kimse taraftarın en doğal hakkını elinden alamaz..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder