18 Şubat 2011 Cuma

Haklısınız..


Maç hakkında uzun uzadıya bir şeyler yazmak gerçekten boş. Mağlubiyetten sonra yattığım yataktan yeni kalkmış biri olarak yazıyorum bu yazıyı. Maçtan önce Twitter'da "Hakan Arikan'dan korktugum kadar Milevskiy'den korkmuyorum." yazmıştım ki sağolsun beni her zaman olduğu gibi bugünde yanıltmadı Hakan. Gollerde hatası var yada yok tartışırım ancak Hakan'ın kalede olduğu zamanlarda duran toplardan sürekli gol yememiz tesadüf olamaz. Sezon sonunda gönderilmesi gerekenlerin başında yer alması gerekiyor.

Az önce okuduğum kadarıyla tribünde "Schuster istifa" sesleri yükselmiş büyük ihtimalle forumlarda Schuster'in kellesini isteyen kişiler vardır. Bugün kü malubiyette Schuster'in sucu nedir? Ernst - Erhan değişikliği dışında ne gibi bir hatası vardı Schuster'in? Çıkarttığı kadroya Karabük ve Ankaragücü maçlarında olduğu gibi laf edebilir misiniz? Elinde ki kadronun en iyisi çıkartmıştı ancak futbol işte olmayınca olmuyor üstüne üstlük duran toplarla maçı kaybetmenize neden oluyor.

Schuster, Rijkaard ile aynı problemi yaşıyor. Elinde ki kadro yetersiz. O kadar yıldızımız var, bizi dünya takip ediyor demekle şampiyon olunmuyor yada başarı gelmiyor umuyorum ki Kiev karşısında alınan mağlubiyetten sonra bunu herkes anlamıştır. Yıldızların yanında oynayan adamlarınız adam olacak ki başarıyı yakalayacaksınız. 2000 yılında UEFA Şampiyonu olan Galatasaray'da yabancıların yanında oynayan yerli futbolcular o dönemin en iyileriydi ki o kadro kurulduktan 4 sene sonra başarı geldi.

Sayelerinde dünya takımı olduğumuz yıldızları hatta yabancıları bir kenara bırakarak kadroya bir göz atalım. Cenk, Hakan Arıkan, İ. Toraman, İsmail, Ekrem Dağ, Ersan, Erhan, Aurelio, Necip, Nobre, Nihat. Cenk, İsmail, Ersan ve Necip haricinde diğerlerinin ne faydasını gördük? Bugün bu saydığım 4 oyuncu haricinde hepsi takımdan gönderilse kim "ah ulan Ekrem Dağ gitmeseydi" diyecek? Başarı istiyorsak yerlilerin daha kaliteli olması gerekiyor. Burada da devreye aslında Tayfur'un girmesi ve A2'den gelecek seneden itibaren A Takımda oynayabilecek potansiyele sahip oyuncuları bulup yavaş yavaş A takım ile antremanlara çıkartması gerekiyor. Eminim ki A2 ve küçük takımlarımızda ara transferde gündeme selen Sezer'den 10 gömlek üstün olma potansiyeline sahip oyuncularımız vardır.

Yabancılar dışında kadronun büyük bölümü vasat oyuncularla kuruluyken Schuster ne yapsın? Günümüz futbolunun beki Ekrem Dağ mı? Nobre forvet arkası mı oynar? Aurelio hayatında 50-60 metreye pas verebilmiş mi? Problem budur işte. Yabancılardan biri gününde olmadığı zaman takımın geri kalanı hiçbir şey yapamıyor sonrada malubiyet faturasını Schuster'e kesiyoruz. Evet, bugün istifa etsin yerine Şifo Mehmet gelsin ya da Samet Aybaba gelsin nasılsa onlar Schuster'den daha çok biliyorlar.

Bu sorunun sadece kadro kısmıydı. Daha derinlere inersek geçen sene yaşananları 2-3 yıldıza unutup hiçbir şey olmamış gibi davranan "vefalı" taraftarın, 2-3 yıldız ile her türlü başarının geleceğini sanan ve bu yolda demeçler veren yönetimin, 3 yıldızın 11 kişiyi her maç yenebileceğini düşünen taraftarın hiçbir suçu yok değil mi?

Tek suçlu Schuster.

Haklısınız..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder