15 Nisan 2011 Cuma

Söylesene Hoca Gençler Nerede?

Beşiktaş için lig bu sezon Schuster gittikten ve takımın başına Tayfur geldiğinde bitti. Bütün futbolcuların tek umursadığı şey ZTK'da kupa kaldırmak. Ayrıca Tayfur'un gelecek sezon takımın başında olup olmayacağı belli değil. Ortada sadece hiçbir sözüne güvenilmeyecek yönetimin "başarılı olursa kalır" açıklaması var. ZTK'da kupa kaldırılması halinde bile Tafur'un geleceği belirsiz.

Tayfur şuan Beşiktaş'a hiçbir şey katmıyor. Beşiktaş şuan ne Tayfur gidecekmiş gibi oynuyor ne de kalacakmış gibi. Takımda Schuster gittiğinden beri tek olumlu bir hareket yok hatta gerileme bile var diyebiliriz. Schuster döneminde en azından bol pozisyona giren, futbol oynamaya çabalayan bir takım görüntümüz vardı. Şimdilerse ise sabit savunma ve hucuma katılmayan orta sahaya sahibiz. Futbol şansı ve gününde olan kalecilere sahip olduğumuz için galibiyetler alabiliyoruz.

Tayfur gitse de kalsa da kendisinden daha çok Beşiktaş'ın geleceğini düşünmesi gerekir. Ligde kalan 6 hafta Beşiktaş'a genç futbolcu kazandırmak isteyen bir hoca için bulunmaz fırsat. Bu haftalarda alınacak malubiyetler ligde herhangi birşeyi etkilemeyecek ancak bu maçlarda forma bulacak genç oyuncular, ilerisi için Beşiktaş'a çok şey verecektir. Ne yazık ki Tayfur'un böyle bir derdi yok. Kasımpaşa maçına çıktığı 11'i geçtim yedeklerde dahi oyuna sokabileceği genç oyuncu yoktu -Atınç'ı bu listeye katmadım çünkü ilk 11'e koymayan hoca maç içerisinde stoperlerini sakatlanmadığı sürece değiştirmez- hatta Kasımpaşa maçında dakika 70'de aylardır sakat olan ve Beşiktaş'a hiçbir şey katmayacağını oynadığı maçlarda kanıtlayan Nihat oyuna girdi.

A2 takımında Nihat'tan daha hazır ve bu takımda daha çok şey verecek futbolcuların olduğunu biliyoruz. Ayrıca gelecek sezon Fernandes'in bonservisinin alınmayacağı konuşulurken o mevkiiye kazandırılacak, kazandırılmasa bile en azından tecrübe kazandırabilecek sporcularımız ne zaman forma şansı bulacak? Mesela Schuster Cenk'e Necip'e Ersan'a forma vermese bu isimlerin keşfedilmesi çok geç olacaktı. Takımın başında Mustafa Denizli kalsa bu isimlere hemen hemen şans vermeyecekti hatta Mustafa Denizli'nin geçen sezon bile takımın iddiasının kalmadığı haftalarda gençlere çok şans vermemişti.

Burada Tayfur Hoca sorulması gereken soru: gelecek sezon bu takımdan gönderilirsen, arkana baktığın zaman ne görmeyi istiyorsun, kazanılmış ve amaçı olmayan takımın kazandığı puanlar mı yoksa ileride isimlerini duyduğun zaman övünebileceğin futbolcular mı?

2 yorum:

 1. Zamansız ve ağır bir yazı olmuş. Bugünkü 18 kişilik kadroda Rıdvan, Atınç ve Onur'un yer alması güzel. Hiçbir şey katmadı demişsin. Necip-Ernst ikilisini beraber oynatması bile tek başına yeterli.

  YanıtlaSil
 2. aslında yazıyı Kasımpaşa maçından sonra yayınlayacaktım ancak A2'nin maçı olduğundan gençleri takıma almamış olalbilir diye düşünmüştüm.

  Açıklanan 18'lik kişilik kadroda Rıdvan, Atınç ve Onur var ancak oyuna girme şansları ne kadar? Yazıda da yazdım Tayfur defans 4'lüsünü bozacak bir tipte hoca izlenimi vermedi bana. Yani bugün Atınç ve Rıdvan ilk 11'de başlamazsa oyuna gireceklerini sanmıyorum. Bugün oyuna girebilecek tek genç isim Onur olabilir diye düşünüyorum.

  Hatta bu gençlere güvenmeme olayını bir kademe ileri götürüp Gaziantep karşısında kalede Rüştü ile başlamasını örnek gösterebilirim. Gençlere güvenen bir hoca maça Cenk ile başlardı. Ancak yazdığım gibi Tayfur'un amacı genç kazanmak değil takımın başında kalmak. Sezon sonunda gönderildiğinde "Beşiktaş'a genç futbolcu kazandırmak için maçlara gençlerle çıktım ve bunu başardığımı düşünüyorum" diyeceğine "Beşiktaş'a ZTK'yı kazandırdım ancak başkanımız gelecek sezon için beni düşünmüyormuş" açıklamasını duyacağımızı tahmin ediyorum.

  Kaybettiğimiz bu haftalara yanacağız.

  YanıtlaSil